září

Požár spalovny

Ve čtvrtek 19. září 2019 v 03.37 hodin byl na linku telefonního centra tísňového volání 112 HZS Libereckého kraje (HZS LK) nahlášen požár ve skladovacím bunkru směsného komunálního odpadu firmy Termizo, a.s., Liberec. Na základě této tísňové komunikace ve formě tísňového volání vyslalo operační a informační středisko HZS LK na místo události tři jednotky požární ochrany (PO), a to jednotku HZS LK ze stanice Liberec a dobrovolné jednotky PO statutárního města Liberce z Liberce–Růžodolu a Liberce–Karlinek.
Průběh zásahu

Po příjezdu jednotky HZS LK ze stanice Liberec bylo prvotním průzkumem zjištěno, že dochází k požáru u vrat č. 4. Tato vrata byla v době příjezdu zcela otevřena. Prostor nad požárem byl silně zakouřen zplodinami hoření, a to až pod strop celého skladovacího bunkru. Z důvodu technologické odstávky a výšky naskladněného komunálního odpadu nebylo možné využívat pro rozebírání požárem zasažených míst jeřáb technologie. V průběhu dalšího průzkumu bylo termovizní kamerou zjištěno šíření požáru po povrchu odpadu do prostoru za vrata č. 3. Na těchto vratech se projevoval i tepelný účinek požáru.

V průběhu zásahu bylo na místě události nasazeno celkem 82 hasičů s 13 CAS, 1 automobilovým žebříkem (AZ 42), 1 VYA, 2 speciálními technikami, 9 ostatními mobilními požárními technikami. Celkem bylo použito 84 dýchacích přístrojů. Na místě zásahu hasiči spotřebovali 22 000 litrů vody a 650 litrů pěnidla, které bylo využíváno převážně jako smáčedlo.

Činnost štábu velitele zásahu

Jelikož bylo od zahájení hasebních prací zřejmé, že půjde o dlouhodobý zásah, ustanovil VZ štáb ve složení náčelník štábu, člen štábu pro spojení, člen štábu pro týlové zabezpečení a člen štábu pro nasazení. Zároveň byl přítomen po celou dobu činnosti štábu ředitel HZS LK. Ve štábu VZ byli trvale přítomni i zástupci firmy Termizo, a.s., a dále se jednání účastnili i primátor statutárního města Liberec a ředitel Městské policie Liberec. Dále došlo k aktivaci informační linky HZS LK, na kterou se mohli občané statutárního města Liberec obracet se svými dotazy v souvislosti s tímto zásahem.

Štáb průběžně vyhodnocoval nasazení sil a prostředků, zajišťoval pitný a stravovací režim zasahujících hasičů a zajistil i postupné střídání jednotek PO. Vzhledem k charakteru hořících látek doporučil VZ povolání chemické laboratoře k monitorování ovzduší v okolí firmy a odebírání vzorků vody z řeky Nisy, která teče v těsné blízkosti spalovny. Z naměřených hodnot v ovzduší vyplynulo, že nebyla nutná opatření vzhledem k ochraně obyvatel, ale bylo vysloveno doporučení nevětrat ve směru šíření kouřové vlečky. Přenos této informace na obyvatelstvo v oblastech možného výskytu kouře a zápachu zabezpečila Městská policie Liberec. Odebrané vzorky vody byly odvezeny do laboratoře, kde nebyly následně zjištěny žádné nebezpečné hodnoty pro životní prostředí.

Spolupráce s orgány životního prostředí

Protože šlo o požár směsného komunálního odpadu, byly na místo zásahu povolány orgány životního prostředí, a to Česká inspekce životního prostředí a Povodí Labe, s.p. Po jejich příjezdu byla zhodnocena přijatá opatření vzhledem k probíhajícímu zásahu a dále proběhlo seznámení s naměřenými hodnotami ovzduší chemickou laboratoří.