března

Válka Rusko – Ukrajina. Zprovoznění KACPU

V souvislosti s válečným konfliktem Ruska a Ukrajiny, který vypuknul v druhé půli února 2022, se příslušníci HZS Libereckého kraje společně s Libereckým krajem, dalšími složkami, institucemi a dobrovolníky chopili plnění mimořádných služebních úkolů – zprovoznění a zabezpečení fungování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). To uprchlíkům, kteří přicházeli do krajského města, pomáhalo zajistit ubytování i dopravu. Dále organizovalo sběr, třídění i rozvoz humanitární pomoci nejen od veřejnosti a obcí. KACPU bylo v provozu nepřetržitě od 1. března 2022, příslušníci HZS Libereckého kraje se střídali po dvanácti hodinách. Za dobu prvních sedmnácti dnů fungování KACPU v březnu roku 2022 centrem prošlo přes 6 400 osob, z toho 1 561 bylo ubytováno.

Činnost Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) pokračovala i v roce 2023. Během roku došlo k úpravě nasazení příslušníků HZS LBK v souvislosti se změnami provozní doby.  Od 1. 4. 2023 přešla koordinace KACPU do gesce Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky (OAMP), ale HZS LBK nadále zajišťoval ubytování v zasmluvněných objektech, správu databáze HUMPO a tvorbu pravidelných statistických výstupů. K 31. 12. 2023 byla ukončena účast příslušníků HZS LBK na provozu KACPU a také na činnostech souvisejících s migrační vlnou z Ukrajiny.

Celkem bylo během roku 2023 v KACPU LK registrováno 4 195 osob (v roce 2022 18 901 osob) a ubytováno 1 934 osob (v roce 2022 to bylo celkem 7 210 osob).