HZS Libereckého kraje pohledem filmařů

Štáb České televize natáčel po dobu 12 měsíců (2018-2019) ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje šestidílný specifický formát dokumentárního seriálu s názvem „Hasiči“. Natáčení se dotýkalo všech tří směn, tj. šedesáti hasičů stanice Liberec. Dokumentaristé vedení režisérem Jiřím Fedurcem byli s hasiči téměř denně a zaznamenávali tak, co hasiči musí umět, ale i co musí své profesi obětovat. Cílem tohoto projektu bylo dostat práci všech hasičů do středu veřejného zájmu po celé republice a poukázat na odvahu, odhodlání a profesionalitu sborů. V seriálu je zaznamenána nejen profesionální stránka života předem vybraných příslušníků v různých služebních zařazeních (hasič – nováček, dlouholetý hasič, hasič – instruktor pro práci ve výšce, velitel čety, operační důstojník, tisková mluvčí), ale také jejich soukromý život, který jejich služba značně ovlivňuje. Vybraní příslušníci a jejich rodiny natáčení věnovali mnoho úsilí a velké množství času, a štábu umožnili natáčet dokument i u nich doma. Dokument ukazuje nejen zásahy u mimořádných událostí, ale také neustálou a důkladnou odbornou přípravu hasičů a jejich každodenní rutinu na stanici. V seriálu se podařilo zachytit také provázanost profesionálních hasičů s dobrovolnými hasiči na celém území Libereckého kraje.

Dokumentární seriál byl vysílán od března do dubna 2019 ve večerních hodinách na programu ČT 2 a byl divácky velmi úspěšný, kdy jeho první díl sledovalo více než 120.000 diváků. Seriál měl velkou sledovanost nejen při jeho prvním uvedení, ale také při reprízách a při jeho sledování prostřednictvím videoarchivu České televize. Tento projekt objektivně přiblížil práci hasičů veřejnosti a věříme, že pozitivně zvýšil také jejich prestiž.