září

Nález válečné munice – Liberec

Nedaleko Home Credit Arény v Liberci byla ve středu 29. září 2019 odpoledne nalezena nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Po konzultaci s odborníky byl určen okruh, který bude evakuován – 750 metrů od místa nálezu. Do tohoto prostoru spadalo i krajské operační a informační středisko HZS LK a stanice Liberec, teplárna či spalovna, liberecký Sport park a také cca 4500 obyvatel, kteří měli ve vymezeném území své bydliště.  Azyl ve dvou školách využilo 500 až 600 lidí, k dispozici měli jídlo a pití.

Raritní a dosud ojedinělé bylo zřízení dočasného výjezdního místa pro jednotku požární ochrany stanice Liberec do budovy krajského ředitelství v Barvířské ulici, kde 12. června 1945 začal český profesionální sbor libereckých hasičů působit.

Uzavřené byly přilehlé komunikace kolem nalezené pumy, včetně průtahu Liberce i čtyřproudá silnice číslo 14 na Jablonec. Nejezdily ani vlaky z Liberce do Jeřmanic na trati do Turnova.

Byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu, nasazeno bylo zhruba 100 až 150 hasičů z 31 jednotek, kolem 50 policistů, záchranná služba i Český červený kříž. Evakuace trvala celkem 6 hodin a až poté mohla přijít na řadu práce pyrotechnika. Kolem půlnoci byla všechna přijatá opatření zrušena.