května

Požár lesního porostu – Tanvald, Špičák

Extrémně náročný byl zásah na Tanvaldském Špičáku, který začal 8. května 2019. V 15:39 hodin byl ohlášen lesní požár, který se kvůli silnému větru rychle rozšířil. Požár zasáhl mladý lesní porost (stromy výšky 6-8 m) v těžko přístupném strmém svahu a rozloze plochy 600 × 200 m.

Přes OPIS GŘ HZS ČR byl vyžádán na místo vrtulník pro letecké hašení. S hrázným bylo domluveno, že si vrtulník s bambivakem bude vodu nabírat sám z vodní nádrže Souš. Jelikož byl dolet pro hasební látku poměrně daleko, po třech shozech začali hasiči zřizovat čerpací stanoviště pro vrtulník pod sjezdovkou. Sem byly povolány jednotky předurčené právě pro plnění bambivaku. Hasiči nasadili pět vodních proudů, vodu dopravovali kyvadlově z řeky Kamenice.

Na místo bylo během odpoledne postupně povoláno 16 jednotek včetně chemického a protiplynového kontejneru z Liberce, ve kterém je zařízení na plnění tlakových lahví. Hasiči museli kvůli zakouření zasahovat v dýchací technice. Z důvodu rozsahu požáru a komplikovaných podmínek zásahu byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm.