srpna
2018

Zásah jednotek PO Libereckého kraje při požáru lesního porostu v okolí horského hotelu Ještěd

Hasební zásah při požáru v okolí horského hotelu Ještěd v Liberci, ke kterému došlo 13. srpna 2018, se zařadil mezi nejvýznamnější lesní požáry v Libereckém kraji roku 2018. Specifický byl zejména místem zásahu, kdy příjezd k hotelu samotnému je řízen režimovým opatřením. Příjezdová komunikace nenabízí potkávací ani vyhýbací prostory pro mobilní požární techniku a zároveň se jedná o jedinou možnou přístupovou komunikaci do této lokality.

Požár, který byl řešen v režimu zvláštního stupně poplachu, vznikl v sousedství hlavní výletní terasy areálu. Vzhledem k umístění tohoto turistického místa byl stoupající kouř dobře viditelný i na velkou vzdálenost. Rozvoj požáru byl rychlý, a to v důsledku sucha, klečového porostu a silného větru. V souvislosti s řešením požáru dále došlo k dočasnému omezení provozu lanové dráhy na Ještěd a vyžádání jízd lanové dráhy pro potřeby jednotek požární ochrany. Lidé, kteří se pohybovali v předmětné lokalitě, byli Policií ČR stahováni do bezpečí. Na místo dorazila celostátní i regionální média, aby prostřednictvím tiskové mluvčí a vysílání živých přenosů informovala širokou veřejnost.

K vyhlášení poplachu došlo v 10:50. Lokalizace požáru se podařila po dvou hodinách a sedmnácti minutách. K hašení požáru byla využita Letecká služba Policie ČR a systém letecké hasičské služby. K prvnímu shozu vody došlo po cca 1,5 hodině od vyhlášení poplachu, celkem bylo využito 19 shozů téměř rovným dílem rozdělených mezi letadlo a vrtulník. U události zasahovalo 21 jednotek požární ochrany, 95 hasičů, 25 ks mobilní požární techniky. Spotřeba vody činila v úhrnu 109.620 litrů a pěnidla 240 litrů z požární mobilní techniky, dále se předpokládá množství odebrané vody z podzemní nádrže Českých radiokomunikací cca 100.000 litrů.

Na úspěšném zvládnutí mimořádné události se podílely další složky IZS Libereckého kraje – především Policie ČR a Městská policie Liberec, které zabezpečily uzavření místa zásahu a přilehlých komunikací a dále Horská služba ČR – Jizerské hory.